31.12.10

Yilbasi Agaci yada Noel Agaci


Öncelikle sunu belirtmek istiyorum HAVAYA PARA ATMAYIIIN    ! ! ! ! !
havaifiseklerin atilmasi , o parayi muhtac olanlara verin , havaya aticaginiza ,
bu aksam yine kesin heryeer yikilicak havai fiseklerden YAZIIIK ....

Kim neyi nasil isterse kutlasin , ama  en azindaan bilincsizce sadece özenti kopyalamadan ibaret olmasin , Özellikle Yilbasi agaci ile kutlayanlar lütfen yazimi okuyun .Amacim  birseyleri bilin bilinde ona göre siz kararinizi verin ;)
Evet  bende kart hazirliyorum , amacim  yeni bir baslangica iyi dileklerde bulunmak ama tutupda bir inancin gölgesinde kutlama yapmak degil , simdi efendim buyrun siz ugrasmayin ben sizin icin arastirdim Sagolsun Wikipedia amca  hemen bilgilendirdi ,
aynen size yaziyi kopyaliyorum :)
 Bir daha altini cizmek istiyorum Bilin okuyun iki dakikanizi almaaaaaz  Aslinda yazi cook daha uzun olucakti Hediyelerle ilgilide yazicaktim ama bir zahmet onuda  siz arayin okuyun  .
Okadar Sacma sapan hikayeleri masallari okuyorsunuz ya ee bunuda okuyun ne vaaar ki :)
*****************************************************************************
BUYRUN EFENDIM ;)

Noel ağacı veya yılbaşı ağacı, Hıristiyanlar arasında İsa'nın doğduğu gün olarak kutlanan Noel'de kullanılmak üzere, ışıklarla ve çeşitli süs eşyalarıyla donatılmış çam ağacıdır.
Tarihçe [değiştir]
Noel ağaçları Pagan geleneklerinden gelen bir ritüeldir.
Yaprak dökmeyen ağaçları ve çelenkleri ölümsüz yaşamın simgesi olarak kullanmak, eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneği idi. Avrupalı putperestler arasında yaygın olan ağaca tapınma, Hristiyanlığı benimsemelerinden sonra, İskandinavyalıların şeytanı korkutup kaçırmak ve Noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlamak üzere ev ve ambarlarını noelde ağaçlarla donatma geleneği biçiminde sürdü. Almanya'da da kış ortasına rastlayan tatillerde evin girişine ya da içine bir Yule (ing. Yule-tide) ağacı konuyordu.
Günümüzdeki Noel ağacının Almanya'nın batısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ortaçağda Adem ve Havva'yı canlandıran bir oyunun ana dekoru, cennet bahçesini temsil eden ve üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacıydı. Adem ve Havva yortusunda (24 Aralık) Almanlar evlerine böyle bir cennet ağacı dikerler, üzerine Komünyon'daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. Ayrıca bazı yerlerde İsa'yı simgeleyen mumlar eklendi. Noel mevsiminde ağaçla aynı odada Noel piramidi de bulunurdu. 16. yüzyılda Noel piramidi ve cennet ağacı birleşerek Noel ağacını oluşturdu.
İngiltere'ye 19. yüzyıl başlarında ulaşan Noel ağacı, Kraliçe Victoria'nın eşi Alman Prens Albert'in desteği ile bu yüzyılın ortalarında yaygınlaştı. O dönemde Noel ağaçları, dallarına kurdela ve kâğıt zincirlerle asılmış mum, şekerleme ve keklerle süsleniyordu. Göçmen Almanların Kuzey Amerika'ya 17. yüzyılda götürdükleri Noel ağacı, 19. yüzyılda moda oldu. Gelenek Avusturya, İsviçre, Polonya ve Hollanda'da da yaygındı. Japonya ve Çin'e 19. ve 20. yüzyılda Amerikalı misyonerlerin tanıttığı Noel ağaçları ince işlenmiş kâğıt süslerle donatılmaya başlandı.

Keine Kommentare: